378928-B21 HP Cisco 1Gbps 1000Base-T 100m Gigabit Ethernet SFP Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 378928-B21
- Availability: Out Of Stock
Highlighted Features
- HP
- 1Gbps
- SFP (mini-GBIC)
- 1000Base-T
- RJ-45 Connector
- 100m
- Transceiver Module
- Retail Part #: 378928-B21
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The Cisco Gigabit Ethernet Switch Module (CGESM) for the HP p-Class BladeSystem provides HP customers more integration of standard technologies they rely upon in their existing infrastructure to be optimized for the HP BladeSystem infrastructure.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SFP (mini-GBIC) |
| Product Name: | BLP Ethernet C-SFP Module Cisco |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x RJ-45 10/100/1000Base-T |
| Media Type Supported: | Twisted Pair |
| Connectors: | RJ-45 |
| Data Transfer Rate: | 1Gbps |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Distance Supported: | 100m |
| Network Technology: | 10/100/1000Base-T |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 16.5 lb |
| Height: | 7.75 in |
| Depth: | 36.5 in |
| Width: | 15.5 in |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Expansion / Connectivity | ||
| Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) | |
| Interfaces | 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T |